20Čvn 2017

Po úspěšném víkendu v Chomutově, kde se Slavii podařilo  otočit zápas skvělou útočnou hrou a získat 13 doběhů, které stačili k zisku drahocenné výhry a odvést si tak ze severu skóre 1:1 na zápasy s týmem Beavers.

Tento víkend byl však pro Slávii prokletý. V Sobotu zavítal do Plzně tým Eagles Praha.  V prvním zápase nastoupil na nadhoz Ondřej Kába. Tým Eagles přijel skvěle připraven a s prvními doběhy dlouho nečekal.  Začátek lineupu pálí dlouhé nechytatelné balony do zadního pole  a záhy Eagles vede o 3 body. To dodalo zbytku týmu motivaci a první útok hostů se Slavii daří ukončit až za stavu  0:9.  V následujících směnách se na pálce nedaří ani jednomu týmu a  tak se zápas dostal až do 5 směny kde Eagles přidávají  další 2 body. Slávii se ani poslední pálka nedaří a utkání končí za stavu     0 : 11.

Continue reading

19Čvn 2017

Plzeň Litice – HC  Praga Praha 1946 6:0 (3:0)

Branky: Koryťák 4, Nocar a Bárta.

Jednoznačné utkání se odehrálo na domácím  hřišti plzeňských Litic. Domácí vědomi si důležitosti získání alespoň jednoho bodu pro celkově druhé místo v tabulce vyrukovali na soupeře s okamžitým pressinkem po celém hřišti. Což na soupeře platilo. Ten měl okamžitě problémy se zakládáním svých rozeher a hodně chyboval. Litice tuto skutečnost překvapivě nevyužily ke skórování ze hry prostřednictvím svých útočníků, kteří měli velké množství šancí k zakončení. Výsledek tlaku se přetavil do většího počtu trestných rohů na které je specialista Jakub Koryťák. Ten je využil celkem třikrát.

Continue reading

12Čvn 2017

Extraliga

Muži A jen remízovali s Presidentem

President Praha – Plzeň  Litice 1:1 (1:0). Branka:  Uhlíř

Po poháru na Ukrajině skočili litičtí pozemní hokejisté oběma nohama do domácí soutěže. A v naději, že vše půjde samo, dostali malou lekci od posledního týmu tabulky. Někdy to tak bývá. Napnutí z pohárových utkání opadne a pokud se potká v soutěži celek, který se krčí u dna tabulky, jako nyní tým Presidentu, může to svést k jeho podcenění. A to se litickému celku stalo osudné.

Continue reading

06Čvn 2017

Kopce, překážky ledová voda, bláto. To vše překonávali běžci při závodech Predator Race, který se po úspěšném loňském roce opět odehrál ve ski areálu na Monínci. Náš redaktor jeden ze závodů běžel a tak Vám přinášíme krátkou reportáž o tom, jak to na těchto závodech chodí.

Poslední květnový víkend patřil dalším závodům ze seriálu Predator Race. Ve Ski areálu Monínec se konal premiérový Master Weekend a pro ty, kteří úplně netuší oč jde, tak se jedná o všechny tři závody během jednoho víkendu. Jmenovitě to byly sobotní Dril a Brutal. Prosluněná neděle patřila královi těchto závodů, kterým je Masakr. Brutal a Dril v jednom dni  závodníci zvládali  ještě dobře, ale největším strašákem při nedělním Masakru byl checkpoint. Pokud závodník překonal checkpoint v podobě nošení pytle do sjezdovky v předem určeném čase, mohl se v cíli těšit jak na medaili za jednotlivý závod, tak dokonce na stylovou medaili Master Weekend, kterou nemá jen tak někdo. Závodníci se samozřejmě mohli přihlásit pouze do jednotlivých závodů, ve kterých měla zastoupení i naše redakce. Jeden z našich redaktorů si poprvé vyzkoušel úroveň Brutal a dle jeho slov, je pojmenování závodu oprávněné. Konkrétně při Brutalu čekala na závodníky minimálně 10 km dlouhá trasa a přes 25 překážek. Celkově však šlo o kilometrů 15 a překonat jsme museli 28 překážek. Člověk by si řekl, že to nemůže být tak hrozné, ale připočtěte k tomu sjezdovku, ledovou vodu, lepivé bláto a máte extrémní závod jak vyšitý. Závodníci se mohli těšit na nové překážky a novinku na trati, kterou byla matematika. Závodníci si museli několikrát poradit se sčítáním a odečítáním trojciferných až čtyřciferných číslic a to byl pro většinu z nich ten největší oříšek, protože hlava je jediná část těla, která si může dovolit při těchto závodech odpočívat. Na trase bylo možno vidět, jak závodníci dostávali křeče do nohou, které si nemohly odpočinou téměř na žádném traťovém úseku. Dlouhé stoupání střídalo extrémní klesání. Na  těchto závodech je krásné jak jsou všichni kamarádi a navzájem si pomáhají. My osobně jsme narazili na mladou dívku, která se v lese trápila v křečích. Nikdo neváhal a ihned jeden ze skupiny začal dívce protahovat nohy a další ji podal ze svých zásob magnesium, či rychlý cukr a běželo se dál. Nakonec jsme závod dokončili bez větších bolístek a pokořili cílovou vlnu s názvem Road to victory, kterou pro závody přichystala společnost Prom-in. Zvuk na který se každý závodník tak těší je pípnutí čipu v cílové bráně. Pak už jen skloníte hlavu a dostáváte na krk vytouženou medaili.

Teď zpět k ostře sledovanému Master Weekendu. V sobotu dopoledne se rozběhl Brutal a odpoledne se šlo na Dril. U těch závodníků, kteří pravidelně objíždějí závody tohoto typu nebyla znát žádná únava. Člověk si kolikrát říká, že musejí být z jiné planety, protože s jakou lehkostí a elegancí zdolávají některé překážky je až k nevíře. Už dokončení obou závodů během několika hodin si zaslouží velký respekt, ale ta největší výzva na závodníky čekala v neděli. Na tento závod se náš redaktor přihlásil jako dobrovolník a mohl tak z blízka vidět, jak si závodníci poradí s přetěžkým checkpointem, který byl pro závodníky připravený. Na chlapi čekal 50 kg a na ženy 25 kg pytel, který museli vynést 800 metrů do sjezdovky a 800 metrů zpět ke startu v čase 55 minut. Většina lidí čekala, že to zvládne jen hrstka přihlášených, ale na konci závodu by se neúspěšné pokusy daly spočítat na prstech jedné ruky. Všichni co úspěšně dokončili Master Weekend, nebo jen samotný Masakr patří velký palec nahoru, protože při tomto závodu museli závodníci bojovat jak se svalovou únavou, tak i se svou hlavou, která je nutila k rezignaci.

Celému Predator Race týmu patří velký respekt, ať už za připravenou trať, nebo perfektně zorganizované zázemí. Tratě tří závodů měřily celkově 40 kilometrů a na startu se ukázalo celkem 2400 běžců z různých koutů republiky a dokonce i ze zahraničí. Správný směr trati určovaly jak směrovky, tak i dobrovolníci, kteří bouřlivě povzbuzovali a hecovali běžce k lepším výkonům. Na trase se mohli závodníci několikrát občerstvit. NERO isodrinks, který je rovněž partnerem závodu přichystal pro závodníky celkem 5000 litrů tekutin. V cílové zóně si sportovci mohli dopřát 10 minutovou masáž zdarma, kterou zajišťovala Mobilní fyzioterapie. Nechyběly ani stánky partnerů, kterými jsou  Icebug, Predator Race Shop, nebo výrobky od Prom-inu. Prostě zázemí, jak se sluší a patří. V rámci bezpečnosti bylo na trase rozmístěno několik zdravotníků a v cílové zóně i několik sanitek. Občas bohužel dojde ke zranění, které nedovolí danému běžci pokračovat v závodě, ale to se stává jen zřídka kdy. Samozřejmě nechyběla úschovna osobních věcí, ve které jsme byli velice rychle odbaveni. Pokud přemýšlíte nad tím, že by jste si chtěli vyzkoušet následující Mastrer Weekend na Klínovci, nebo jen strávit aktivní víkend v přírodě, ale bojíte se, že nebudete mít kde přespat, tak i na to pro Vás máme odpověď. Na každé dvoudenní akci je přichystána plocha pro stanové městečko, kde si závodníci přes noc vyměňují zážitky a tvoří přátelskou atmosféru, kde jsou si všichni rovni. Takže nalož do auta stan se spacákem a můžeš vyrazit i ty!

Všem doporučujeme si některý ze závodů Predator Race vyzkoušet. Na trase budete možná velmi nadávat, ale proběhnout cílovou bránu a dostat na krk medaili je pocit k nezaplacení. Další Predator Race se běží 24.-25.6.2017 v Liberci, kde na vás čeká nejjednodušší závod s názvem RUN, ale pro zkušenější borce také úroveň Dril. Na své si přijdou také děti, pro které je připravený Junior. Predator JUNIOR je verze překážkového běhu pro děti od 4-13 let! Trasa je dlouhá minimálně 700m a je na ní více jak 7 překážek ! Pokud doma máte malého borce, tak ho do závodu určitě přihlaste a prožijte se svou rodinou krásný víkend na severu Čech.

Přihlášku na závody najedete pod tímto odkazem: www.predatorrace.cz/zavody

To je pro tentokrát vše, ale věřte, že se na našem webu bude o Predator Race povídat i nadále.

 

Zdroj: Predator Race Team
Foto: David Kschier
Plzeň pro sport / Daniel Forghieri

05Čvn 2017

Důležitý krok udělal litický tým pozemních hokejistů v evropském poháru Challenge I. hraném v ukrajinském městě Vinnitsa. S klidem zvládl poslední zápas ve skupině s welšským týmem Penarth HC. Tím obsadil v tabulce druhé místo a v pondělí 5.6. ve 14.15 našeho času hraje jeden z nejdůležitějších zápasů historie proti domácímu týmu SHVSM Vinnitsa. V případě vítězství zajistí pro Českou republiku místo v druhé nejvyšší pohárové soutěže tzv. Trophy. Tu hraje v současnosti pražská Slavia, která se v pondělí naopak bude snažit v Moskvě, kde se její turnaj hraje, soutěž udržet. Musí vyhrát zápas s italským týmem Paolo Bonomi. V momentě, kdy oba české týmy své zápasy vyhrají, bude mít poprvé v historii Česká republika dva zástupce v této soutěži.

Plzeň Litice – Penarth HC (Wales) 5:1 (3:0)
Góly:
Litice – Josef Kudlič, Lukáš Nocar, Michal Bárta, Ondřej Sochor, Jakub Kordík
Penarth – Tyrone Moore

Continue reading

31Kvě 2017
     Svůj pátý díl účasti v evropských pohárech odkrojí tento týden pozemní hokejisté z plzeňských Litic. První křest v mezinárodních soutěžích si odbily v roce 2008 v italském Miláně, postupně přes Vídeň, Řím a Prahu v letech následujících se nyní vydají směrem na východ. Po druhém místě v loňské tabulce soutěže je od pátku 2.června do pondělí 5.června čekají čtyři zápasy v třetí výkonnostní divizi evropských pohárů nazvané Eurohockey Club Challenge I..A to v ukrajinské baště pozemního hokeje v městě Vinnitsa. Evropské soutěže mají svoji nejvyšší soutěž, profesionální Eurohockeylegue, druhou divizi tzv. Trophy a následují další divize tz. Challenge I. – IV.

Continue reading

02Kvě 2017

Slackline je mladý dynamický sport spočívající v balancování, chození, trikování a freestyle na nataženém popruhu mezi dvěma pevnými body. A to od pár centimetrů nad zemí až po extrémní výšky ve skalách nebo horách. Slackline, to je sport, zábava, životní styl nebo také zdravotní a rehabilitační pomůcka, rozvíjející koordinaci pohybů, rovnováhu a posilující takřka všechny svalové partie.

Continue reading

24Dub 2017
Litice vyhrály v Bratislavě!!!! 🙂
Rača Bratislava – Plzeň Litice 3:4 (1:1). Branky: Koryťák 2, Uhlíř a Bárta.
Hráli: Vokurka,  Benda,  Koryťák,  Straka,  Kozák,  Kasl, Uhlíř,  L.Nocar, Čvančara, Kudlič,  Gerlický, Bárta, O.Sochor, Kordík, Matoušek a Hes.

Continue reading

20Dub 2017

Žongléros Ansámbl z. s. působí v Plzni již od roku 2011. Samotná myšlenka vzniku novo cirkusové skupiny však sahá až do roku 2004. Za dobu její existence vznikla řada novocirkusových vystoupení a představení. V současné době Žongléros Ansámbl vystupuje po celé České republice i v zahraničí.

Continue reading

19Dub 2017

Yoyo je hračka tvořená dvěma stejně velkými a stejně těžkými disky vyrobenými ze dřevaplastu nebo kovu a spojenými osou, okolo níž je omotán provázek. Na volném konci provázku je smyčka, jež se obvykle navléká na prostředník.

Něco z historie

Historie joja sahá až do roku 2000 před našim letopočtem. Nejstarší dochované jojo bylo nalezeno na Indickém území a je pozůstatkem protoindickéharappské kultury. Vidět ho v muzeu Mohendžodaru. Další doložitelné zmínky o existenci joja pochází z Řecka, Egypta nebo Filipín. První velký boom však tato hračka zažila až v 18.století, kdy se dostala z Indie do Evropy. Rychle se stala velmi oblíbenou mezi aristokracií i francouzskými vojáky, kteří si jojováním krátili čas. Ve 20.století přišla z USA další vlna zájmu o tuto hračku a dostalo nový název yo-yo (ve filipínštině toto slovo znamená „pojd-pojd“).

Historie yoya v ČR

Historie yoya na našem území začíná před rokem 2000, kdy parta lidí utvořená kolem ústřední trojice – Jan „brt“ Bechyně, Ondřej „hippik“ Bechyně, David „prcik“ Kejř – objevila na internetu moderní yoyo, objednala si ho a začala pořádat první pravidelné srazy. Pro ně se ujalo jméno „seshny“, které se používá i v dnešní době. V roce 2001 se tato trojice zasloužila o založení prvního českého webu – yoyo.cz, kde se se postupem času nacházelo fórum a i první internetový obchod. Na několik následujících let bylo yoyo.cz středem všeho dění u nás. Svoji činnost skončilo v roce 2012 a tomuto webu a hlavně výše zmíněné trojici patří velké zásluhy za rozšíření yoyování v ČR. Kromě seshen se začaly pořádat i další akce. V létě to je Yoyocamp (první byl v roce 2002), slaví se i Mezinárodní den yoya (6. června) tradičním grilováním v parku Podvinný Mlýn.

Jojo vs. yoyo

Yoyo zdánlivě označuje stejnou hračku, až na pár menších odlišností. Provázek není jako u joja napevno připoután k ose spojující disky, ale je kolem ní obmotán (může být jednou nebo víckrát). Toto vylepšení umožnuje, že když yoyo vypustíte z ruky, tak zůstane rotovat na konci provázku a tím vám poskytne čas na provádění triků. Na toto vylepšení přišel v roce 1928 Američan Pedro Flores, který k výrobě svých yoyí používal dřevo. Později yoyo doznalo ještě mnoha vylepšení např. brzdný systém, ložisko, ale i tvar a hlavně materiál.

Jak na to?

Princip jojování je zdánlivě snadný. Jojer pustí jojo, které má přivázané k prostředníku a jakmile se začne odvíjet a při pádu začne rychle rotovat, lehkým švihem zápěstí si ho vrátí zpět do ruky. Takto pohyb opakuje do doby, než se jojo vychýlí ze své osy. Může regulovat rychlost navíjení i dovíjení nebo směr, kterým jojo vypustí např. přímo před sebe, do boku, kolem osy našeho těla.

V dnešní době už yoyoneslouží pouze jako hračka pro krácení dlouhé chvíle, ale stala se jakýmsi kultem moderní doby. V yoyování se pořádá po celém světě nepřeberné množství soutěží. Výrobci jako jsou YoyoFactoryYoyofficerDuncan si staví své profesionální týmy (crew), ve kterých sdružují ty nejlepší yoyery z celého světa.Ti se pak utkávají v jednom z pěti stylů. Existuje však řada soutěží i pro neprofesionály a úplné začátečníky. Většinu z nich pořádá česká yoyo asociace.

Soutěžní kategorie

1A: soutěžící používá yoyo k předvádění stringových triků

2A: soutěžící používá dvě yoya najednou k loopovacím trikům

3A: dvě yoya ke stringovým trikům

4A: yoyonení připevněno ke stringu (off-string, připomíná diabolo)

5A: na druhém konci stringu je závaží, tzn. string není připevněn k prstu (freehand)

 

Česká yoyo asociace

Česká Yoyo Asociace (CYA) vznikla v lednu 2005.Zastřešuje všechny yoyo akce a jako hlavní orgán se stará o všechny yoyo nadšence na území České republiky. (http://www.cya.cz/)

18Dub 2017
Muži Litic nezvládli zápas proti pražské Slavii
Litice A – Slavia Praha  3:9 (1:2) / Branky: Koryťák, Čvančara a Bárta / Diváci: 111
Kdo byl v hledišti litického stadionu nevěřil svým vlastním očím. Aby domácí celek dostal od pražské Slavie tolik gólů, musel by se vrátit v myšlenkách o zhruba patnáct let nazpátek. A to se ještě nehrálo na umělé trávě v Liticích, plzeňáci trénovali na přírodní trávě a o stupních vítězů v ligové soutěži si mohli  nechat jen zdát.
Jenže, výkon domácího týmu v prvním poločase nic takového ani nepřipouštěl. Slavia šla sice do vedení,ale domácí vzápětí kontrovali a hrál se zajímavý hokej od branky k brance. Slavia byla samozřejmě zkušenější, s týmem majícím ve svém středu několik třicátníků vede jasně tabulku soutěže, ale litické ultra mládí (na hřišti spolu se střídajícími hráči bylo 10 hráčů do 21 let!) se pořádně snažilo být favoritovi důstojným soupeřem. Slavia šla postupně ve druhé půli do vedení 4:2, ale zápas byl stále celkem otevřený pro obě strany. Pak přišel totální patnáctiminutový kolaps. Své si pověděl trenér domácích Michal Soukup.
„Do šaten se šlo za stavu 2:1, vše vypadalo celkem dobře. Dokonce na začátku druhé půle  vyrovnal šťastnou ranou Čvančara. Pořád se hrálo vyrovnané utkání, ale hosté  postupně, kousek po kousíčku stupňovali svůj tlak. Zásadní rozhodnutí zápasu přišlo  po polovině  poločasu. Nejprve jsme lacině ztratili míč na polovině hřiště  a Slávisté proměnili rychlý  protiútok do naší otevřené obrany. V tu chvíli jsme zcela zkolabovali a závěr  utkání vůbec nezvládli. Nikdo nebyl schopen chytit míč, dobře  přihrát, kluci se doslova schovávali. Někteří jakoby úplně rezignovali i na obranu. S chutí hrající soupeř toho využil a střílel jednu branku za druhou. Ani náš ojedinělý výpad zakončený šťastným gólem nic nepřinesl. Nejlépe náš výkon vystihují slova brankáře Petra Jurka, který  se po dlouhé pauze vrátil do naší  branky a po zápase podotkl, že tohle ještě nikdy nezažil“.
Hráli: Jurek, Benda, Koryťák, Kozák, Kasl, Hes, Uhlíř, L. Nocar , Čvančara,  Kudlič, Gerlický, Bárta,  O. Sochor, Matoušek,  Kordík a Karnold.
1.liga dorostenek
Plzeň Litice – HC 1972 Rakovník 2:3 (1:0)
Góly: Bendová, Duchková
Hrály: Klementová, Průchová, Keberdlová, Bendová, Bystřická, Vyletová, Duchková, Dolívková, Nocarová, Kudrnová, Kaslová
Vcelku ve vyrovnaném utkání, kdy jsme dobře začaly, pak si vybraly slabší chvilku a opět dobře končily, se projevila absence dorostenek na hřišti (jediná Vyletová byla věkem dorostenka po té, když odstoupila z utkání Keberdlová). Přesto jsme měly na vyrovnání utkání, což bylo vzhledem k průběhu zápasu asi naše maximum.
04Dub 2017

Softball je kolektivní pálkovací hra. Ve hře stojí proti sobě 2 týmy po devíti hráčích. Mužstva se střídají v útoku a v obraně.

Continue reading

28Bře 2017

Discgolf je velmi populární outdoorová hra,  která vznikla v 70. letech v USA a získává stále více příznivců na celém světě.Vychází z pravidel golfu, jen s tím rozdílem, že se používají létající talíře. Každý hráč se pak snaží na co nejmenší počet hodů umístit disk do discgolfového koše.

Continue reading

20Bře 2017

Kin-ball je sportovní hra, v níž mezi sebou soupeří tři týmy, z nichž každý má na hřišti současně čtyři hráče. Týmy jsou barevně odlišeny. Cílem hry je, aby tým, jehož barva je vyvolána, zpracoval míč jakoukoli části těla dříve než dopadne na zem a to způsobem, který je dán pravidly. Tým, který zpracuje míč ho musí následně odpálit na některé ze soupeřících družstev a hra pokračuje, dokud není odpískána chyba. Jestliže kterýkoliv z týmů udělá chybu ( napč. nechytí míč ), zbylé dva týmy získávají po jednom bodu.

Continue reading