27Lis 2017

Muži A vzdorovali mistrovské Slavii – fotografie od Petr Růžek (https://www.zonerama.com/RuzekPetr/355258)

Plzeň Litice –  Slavia Praha 2:3 (1:1)

Branky: Uhlíř 2

Zatím rozpačité výkony litického A týmu v nejvyšší soutěži prověřila mistrovská Slavia Praha. K vidění bylo velmi vyrovnané utkání, ve kterém plzeňský tým netahal za kratší pilu. Naopak, Slavii byl více než vyrovnaným soupeřem a jen střelecká indispozice plzeňských útočníků zapříčinila těsnou prohru. Utkání hodnotil trenér litického týmu Michal Soukup:

„Vyrovnané utkání, pro nás trochu smolně, rozhodla Slavie nečekanou střelou z rohu hřiště. Jinak bylo k vidění pěkné  utkání s vysokým nasazením obou týmů. Hledáme střelce z první vlny, zatím góly sázejí hlavně naši obránci a záložníci“.

Plzeň Litice – HC 1970 Bolevec 5:2 (4:0)

Branky: Nocar 2, Matoušek, Koryťák a Uhlíř

Povinností k dotyku špičky a k útěku od chvostu soutěže bylo porazit plzeňského rivala tým Bolevce. To se litickým pozemním hokejistům podařilo a Michal Soukup opět dodává:

„První poločas jsme měli zcela pod kontrolou.  Soupeři jsme skoro nic nedovolili. Ve druhém poločasu jsme bohužel trochu polevili. Je to naše slabina, vyrovnanost výkonů po celou dobu utkání.  Přes jsme zápas zvládli, což byla do nějaké míry naše povinnost.

Oproti minulému víkendu jsme dnes hráli velmi dobře.  Celý tým bojoval a ukázal kvalitu. Zaslouží si pochvalu. Výborná utkání dnes zahrál Uhlíř.  Škoda třetí branky se Slavií.  Bodů mohlo být i trochu více“.

Extraliga muži 2017/18 Z V R P + B
1.  Slavia 4 3 1 0 23 11 10
2.  Bohemians 4 3 1 0 23 17 10
3.  Rakovník 4 3 0 1 28 12 9
4.  Litice 4 1 1 2 15 15 4
5.  Hradec 4 0 1 3 12 31 1
6.  Bolevec 4 0 0 4 10 25 0

Extraliga halového hokeje – ženy

HC 1972 Rakovník – Plzeň Litice 2:0 (2:0)

Plzeň Litice – Slavia Hradec Králové 1:3 (1:1)

Gól: Lucie Duchková

Hrály: Wittmanová, Hanzlíková, Kožíšková, Jelenová, Tomanová, Duchková, Dolívková, Vyletová, Průchová, Tušlová

Vynikající defenzivní výkon na hraně sebeobětování předvedly litické ženy v zápase s jasnými favority v obou utkáních. Litický tým, nováček soutěže bez sebemenších zkušeností, především v obranné části své hry dokázal soupeře zdvojovat, ztrojovat, výborně tým uklidňovala brankářka Petra Wittmanová. Přes jasnou převahu týmu ze středočeského kraje měly Litice minimálně pět brejkových situací, které bohužel nedokázaly využít. Dominance hradecké Slavie již nebyla tak patrná, problémy plzeňskému týmu způsoboval jen její vysoký pressink. Pokud tým  i v ostatních zápasech naváže na svoji nesmírnou chuť do hry a najde recept na jednoduché překonání soupeřovy obrany, může se svým postavením v tabulce ještě zamíchat.

Extraliga ženy 2017/18 Z V R P + B
1.  Slavia 4 4 0 0 21 5 12
2.  Rakovník 4 4 0 0 17 12 12
3.  Hradec 4 2 0 2 11 10 6
4.  Praga 4 2 0 2 11 12 6
5.  Hostivař 4 0 0 4 9 17 0
6.  Litice 4 0 0 4 5 18 0

21Lis 2017

Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu nalézt za pomoci mapy a kompasu co nejvíce kontrolních stanovišť a tím získat co nejvíce bodů.

Něco z historie

Rogaining pochází z Austrálie. Již v roce 1947 zde proběhl první závod v 24 hodinové pěší navigaci v náročném terénu. Název vznikl ze spojení počátečních písmen dvou Australanů – ROGAIl a NEilPhillips, kteří si tento orientační scorelauf (bodovací závod omezený časem) nechali v roce 1976 patentovat.

Continue reading

13Lis 2017

„Míč odbíjený pěstí“ patří k jedním z nejstarších vůbec. Je to neolympijský sport, který pochází z Evropy a je velmi podobný volejbalu.

Něco z historie

První zmínka o faustballu pochází již z roku 240 n.l. od římského císaře Gordianuse. První pravidla byla sepsána v roce 1555 Antoniem Scaniem. Moderní pravidla byla stanovena koncem 19.století v Německu Georgem Heinrichem Weberem. Právě v Německu se v roce 1893 začaly hrát pravidelné soutěže, ty se hrají v obrovském měřítku dodnes. Systém německé faustballové soutěže v mnohém připomíná náš systém fotbalových soutěží. Faustballu se v Německu věnují tisíce hráčů v registrovaných soutěžích na úrovni 1. a 2.bundesligy, přes oberligy, zemské ligy až po regionální soutěže. Vrcholné soutěže jsou na profesionální úrovni. Podobný systém můžeme sledovat i v sousedním Rakousku a Švýcarsku. Němečtí emigranti rozšířili tento sport do jižní Afriky, severní a jižní Ameriky .

Nová etapa faustballu v Čechách je datována do počátku 9O-tých let po otevření hranic směrem na západ. V té době vznikaly první faustballové oddíly – Malostranská, Hasiči, ASC Praha, Policie Praha, Vyšehrad, ŠSK Zdechovice, Plzeň.

Continue reading

07Lis 2017

Dvě německá města Schwabach nedaleko Norimberku a Aalen nedaleko Stuttgartu byla svědkem úspěšného vstupu litických týmů do halové sezóny. V přípravě si tři týmy dospělých vedly velmi zdatně, což dokazují medailové pozice všech týmů.

A tým mužů Litic  ve Schwabachu v přípravném turnaji týmů z prvních až čtvrtých německých soutěží obsadil celkové třetí místo., když v semifinále prohrál s bundesligovým NHTC Norimberk.

Plzeň Litice – Würzburg  10:5 (6:2)

Bárta 3x, Nocar 1x, Benda 3x, Uhlíř 1x, Hes 1x, Sochor 1x

Plzeň Litice – Lipsko 4:4 (1:2)

Nocar, Benda, Uhlíř, Sochor

Plzeň Litice – Schwabach 2    10:1 (3:0)

Nocar 2x, Uhlíř 1x, Benda 3x, Kasl 2x, Sochor 2x

semifinále

Plzeň Litice – NHTC Norimberk 2:3 (1:0)

Benda 1x, Kasl 1x

Continue reading

07Lis 2017

Dne 6.11.2017 jsme se zastavili na rozhovor ve FAČR. Průvodcem a osobou, která odpovídala na naše dotazy byl Michal Prokeš, ředitel sportovně technického oddělení.

Téma rozhovoru: mládež, projekt fotbalové akademie a další

Rozhovor se nesl ve velmi příjemném duchu. V příštím týdnu Vám přineseme kompletní rozhovor a reportáž z natáčení.

Radek & Michael

Tým Plzeň pro sport

07Lis 2017

AcroYogaje cvičení minimálně ve dvojici, které je perfektní pro zpevnění těla, zapojení hlubokých stabilizačních svalů, zvýšení flexibility, ale také pro posílení důvěry mezi partnery.

Něco z historie

Tento sport je poměrně mladý. V roce 1999 ji představila Acroyoga Montreal, v roce 2005 ji začal pod názvem Acroyoga propagovat Jason Nemer spolu s partnerkou Jenny Sauer Klein. Z Ameriky se acroyoga šířila dál po světe – do Evropy, Austrálie, na Nový Zéland, do Indie, Palestiny a Afriky. Řada učitelů cestuje po světě a šíří acroyogu pomocí workshopů.

Dvě školy acroyogy

Obě školy jsou si ve své podstatě podobné. Liší se hlavně v prvcích, které při cvičení také využívají.

  • Škola z Monetralu – klade důraz i na tanec jako součást vlastního cvičení a nevěnuje se thajské masáži
  • Škola z Kalifornie – řadí i prvky thajské masáže a místo tance spíše hrubší akrobacii

Continue reading

27Říj 2017

Skoky na trampolíně patří do gymnastického odvětví, kdy závodníci předvádějí ve vzduchu akrobatické prvky. Od roku 2000 jsou součástí letních olympijských her.

Něco z historie

Úplně první zmínky o trampolíně pocházení z dob Inuitů, kteří používali k odrážení kůži z mrožů. Další zmínky jsou pak z 19. století, kdy se dochoval plakát Pabla Fangueho, který však používal trampolínu spíše jako odrazový můstek.

Ve 20. století byla malá trampolína užívána akrobaty, kteří na ni předváděli divadelní představení

V roce 1936 postavili George Nissen a LarryGriswold první moderní trampolínu, kterou od roku 1942 vyráběli sériově.

Během druhé světové války používalo námořnictvo Spojených států amerických trampolíny pro výcvik pilotů a navigátorů zejména pro prostorovou orientaci a větší soustředěnost v praxi. Po válce pak trampolíny USA používalo pro výcvik kosmonautů a jejich tělesných pozic v letu.

Jedním z prvních průkopníků trampolíny jako soutěžního sportu byl JeffHennessy, trenér na Univerzity of Louisiana v Lafayette. Hennessy také trénoval tým Spojených států amerických. Z jeho řad vyšlo spousta mistrů světa.

U nás se první trampolíny objevily až v 60. letech, kdy se k nám dovezlo několik trampolín značky Nissen. A v roce 1964 se konal první závod ve skocích na trampolíně v Rožnově pod Radhoštěm a v roce 1975 také první MČR v Litoměřicích.

Continue reading

23Říj 2017

Pole dance nebo-li tanec na tyči je moderní taneční disciplína, která dohromady spojuje prvky několika tanců, gymnastiky a akrobacie. Tento sport rozvíjí komplexnost základních pohybových dovedností, jelikož rozvíjí rychlost, sílu, vytrvalost, obratnost i koordinaci. Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že pole dance je čistě ženská záležitost, není tomu tak. Existuje i spousta mužů, kteří se tomuto sportu věnují.

Něco z historie

Počátky pole dance sahají až do první poloviny 12. století, konkrétně do Indie. Zde byl a do současnosti je velmi populární sport zvaný mallakhamb, což představuje dvě vertikálně umístěné tyče vyrobené ze dřeva. Tyče se neliší od nynějšího pole dance pouze materiálem, ale i šířkou. Ve skutečnosti se jedná spíše o dřevěné kůly s větším průměrem, než mají tyče na pole dance, na kterém muži předvádějí nejrůznější triky, visy a přeskoky mezi oběma kůly.

Ve 20. letech minulého století vznikl pole dance tak, jak ho známe dnes. Z cirkusových stanů se přesunul do klubů a barů a to díky Kanadě, odkud se pak rozšířil do Spojených států amerických a později do celého světa. Nový pohled na pole dance  přinesla Angličanka Kay Penney, která převzala taneční prvky z klubů a přetvořila je ve formu fitness a dala tím tak vzniknout novému sportu, který si oblíbili ženy i muži po celém světě.

První pole dance studio v České republice, ve kterém začala probíhat výuka tance na tyči, bylo založeno na podzim v roce 2010 v Praze.

Continue reading

10Říj 2017

Tchoukball je míčová hra, která využívá prvků házené, volejbalu a baskické peloty. Spojuje rychlou akci útočníků a obránců, myšlení a cit pro hru, partnerství a spolupráci v duchu fair-play.

Něco z historie

Tchoukball je poměrně nový sport, který vznikl v 70. letech ve Švýcarsku jako reakce na klasické kontaktní míčové hry (jako je basketball či házená), při kterých docházelo k častým zraněním hráčů. Snahou bylo vytvořit sport, který bude stejně dynamický a rychlý jako tyto již tradiční sporty, ale jeho pravidla a koncepce eliminují zranění, ke kterým při kontaktů hráčů a rychlých akcích obvykle ve sportu dochází.

Bezkontaktní sport

Hra byla vyvinuta jako bezkontaktní sport. Pravidla neumožňují střet hráčů, striktně zakazují jakékoliv chytání míčů při přihrávkách spoluhráčů hráčem druhého družstva, jakékoliv osobní ataky či bránění.

Continue reading

02Říj 2017
Muži extraliga
Plzeň Litice A –  Slavia Hradce Králové 4:1 (0:0)
branky: Koryťák,  Karnold, Gerlický a Bárta.
Nejtěžší sérii v podzimní části sezóny očekávalo litické áčko. Tři zápasy ve čtyřech dnech včetně jednoho dohrávaného, měly ukázat, zda má tým morální i herní sílu na obrácení vývoje tabulky skupiny. Komentář trenéra Michale Soukupa:
„V 1.poločase jsme měli mírnou převahu,  více hráli s míčem, ale šance jsme nevyužili.  Z ojedinělých  příležitostí  se neprosadili ani hosté.  Po bezbrankovém poločasu jsme ještě  zvýšili aktivitu a postupně si vypracovali čtyřgólový náskok.  Všechny branky jsme dosáhli ze hry. Hosté snížili z trestného rohu v poslední minutě“.
Foto z dílny Petra Růžka 🙂

Continue reading

14Srp 2017

Roller derby je rychlý, kontaktní sport na trekových kolečkových bruslích. Bruslí se na oválné trati a účelem je získat co nejvíc bodů. Výrazně mu dominují ženské týmy, vzniká však i mnoho mužských, smíšených a juniorských lig.

Něco z historie
Počátky roller derby sahají až do 80. let 19. století, kdy bylo hráno profesionálními hráči. V první polovině 20. století došlo k významné proměně, kdy byl přijat bodový systém a povolen kontakt. V 60. letech se však z tohoto sportu stala zábava a sportovní složka byla potlačena snahou publikum spíše pobavit. Na přelomu tisíciletí prošlo derby další transformací, a i když některé prvky show zůstaly zachovány, podstatou je samotný sport.

Continue reading

05Srp 2017

Reprezentace mužů se letos zúčastní Mistrovství Evropy B divize v Glasgow, tým má svou finální podobu.

Mužská reprezentace odehraje mezi 6. až 12. srpnem Mistrovství Evropy ve skotském Glasgow. Ve skupině se tým utká postupně s Walesem, Ruskem a Švýcarskem. Hlavní trenér Petr Troníček sestavil tým o 18 hráčích, kteří se mistrovství zúčastní.

Continue reading

13Čvc 2017
Týden od šestnáctého do dvaadvacátého července je ve znamení ME juniorů a juniorek do 21 let v olympijském pozemním hokeji. Pětice litických – Lukáš Benda, Adam Uhlíř, Jaroslav Kasl, Václav Kozák a Ondřej Sochor doplněná boleveckým duem Čeněk Zuna a Denis Tomeš hraje svůj turnaj  EuroHockey Junior Championship II. v ruském Petrohradě. Mají ve čtyřčlenné skupině soupeře z Turecka, Francie a Ukrajiny. V tomto druhém sledu evropských turnajů (týmy na 9.-16. pozici v Evropě) postupují vždy dva týmy ze skupiny do finálových bojů, další dva hrají ve skupině o udržení. Litická děvčata Adéla Kožíšková, Lucie Dolívková a Lucie Duchková mají zcela podobnou pozici v úrovni turnaje, jen s tím rozdílem, že jej hrají doma v Čechách v Hradci Králové.

Continue reading

10Čvc 2017

Letní mistrovství České republiky 2017 v plavání v kategorii dospělých a dorostu je již minulostí. Pro plavecký klub PK Slávia VŠ Plzeň dopadlo toto mistrovství na výbornou. Celkem plavci vylovili z podolského bazénu rekordních 58 medailí (20 v kategorii dospělých a 38 v kategorii dorostu)!!!
V kategorii dospělých medaile získali Jan Šefl (3+1+0), Jan Kutil (0+2+1), Roman Buschová (1+0+0), Nikol Žůrková (0+1+1), Dominik Polcar (0+1+0), Kristýna Štemberová (0+0+1), Tereza Polcarová (0+0+1) a Izabela Zekuciová (0+0+1) a ješte 6 medailí ze štafetových závodů.

Continue reading