10Říj 2017

Tchoukball je míčová hra, která využívá prvků házené, volejbalu a baskické peloty. Spojuje rychlou akci útočníků a obránců, myšlení a cit pro hru, partnerství a spolupráci v duchu fair-play.

Něco z historie

Tchoukball je poměrně nový sport, který vznikl v 70. letech ve Švýcarsku jako reakce na klasické kontaktní míčové hry (jako je basketball či házená), při kterých docházelo k častým zraněním hráčů. Snahou bylo vytvořit sport, který bude stejně dynamický a rychlý jako tyto již tradiční sporty, ale jeho pravidla a koncepce eliminují zranění, ke kterým při kontaktů hráčů a rychlých akcích obvykle ve sportu dochází.

Bezkontaktní sport

Hra byla vyvinuta jako bezkontaktní sport. Pravidla neumožňují střet hráčů, striktně zakazují jakékoliv chytání míčů při přihrávkách spoluhráčů hráčem druhého družstva, jakékoliv osobní ataky či bránění.

Continue reading

02Říj 2017
Muži extraliga
Plzeň Litice A –  Slavia Hradce Králové 4:1 (0:0)
branky: Koryťák,  Karnold, Gerlický a Bárta.
Nejtěžší sérii v podzimní části sezóny očekávalo litické áčko. Tři zápasy ve čtyřech dnech včetně jednoho dohrávaného, měly ukázat, zda má tým morální i herní sílu na obrácení vývoje tabulky skupiny. Komentář trenéra Michale Soukupa:
„V 1.poločase jsme měli mírnou převahu,  více hráli s míčem, ale šance jsme nevyužili.  Z ojedinělých  příležitostí  se neprosadili ani hosté.  Po bezbrankovém poločasu jsme ještě  zvýšili aktivitu a postupně si vypracovali čtyřgólový náskok.  Všechny branky jsme dosáhli ze hry. Hosté snížili z trestného rohu v poslední minutě“.
Foto z dílny Petra Růžka 🙂

Continue reading

14Srp 2017

Roller derby je rychlý, kontaktní sport na trekových kolečkových bruslích. Bruslí se na oválné trati a účelem je získat co nejvíc bodů. Výrazně mu dominují ženské týmy, vzniká však i mnoho mužských, smíšených a juniorských lig.

Něco z historie
Počátky roller derby sahají až do 80. let 19. století, kdy bylo hráno profesionálními hráči. V první polovině 20. století došlo k významné proměně, kdy byl přijat bodový systém a povolen kontakt. V 60. letech se však z tohoto sportu stala zábava a sportovní složka byla potlačena snahou publikum spíše pobavit. Na přelomu tisíciletí prošlo derby další transformací, a i když některé prvky show zůstaly zachovány, podstatou je samotný sport.

Continue reading

05Srp 2017

Reprezentace mužů se letos zúčastní Mistrovství Evropy B divize v Glasgow, tým má svou finální podobu.

Mužská reprezentace odehraje mezi 6. až 12. srpnem Mistrovství Evropy ve skotském Glasgow. Ve skupině se tým utká postupně s Walesem, Ruskem a Švýcarskem. Hlavní trenér Petr Troníček sestavil tým o 18 hráčích, kteří se mistrovství zúčastní.

Continue reading

13Čvc 2017
Týden od šestnáctého do dvaadvacátého července je ve znamení ME juniorů a juniorek do 21 let v olympijském pozemním hokeji. Pětice litických – Lukáš Benda, Adam Uhlíř, Jaroslav Kasl, Václav Kozák a Ondřej Sochor doplněná boleveckým duem Čeněk Zuna a Denis Tomeš hraje svůj turnaj  EuroHockey Junior Championship II. v ruském Petrohradě. Mají ve čtyřčlenné skupině soupeře z Turecka, Francie a Ukrajiny. V tomto druhém sledu evropských turnajů (týmy na 9.-16. pozici v Evropě) postupují vždy dva týmy ze skupiny do finálových bojů, další dva hrají ve skupině o udržení. Litická děvčata Adéla Kožíšková, Lucie Dolívková a Lucie Duchková mají zcela podobnou pozici v úrovni turnaje, jen s tím rozdílem, že jej hrají doma v Čechách v Hradci Králové.

Continue reading

10Čvc 2017

Letní mistrovství České republiky 2017 v plavání v kategorii dospělých a dorostu je již minulostí. Pro plavecký klub PK Slávia VŠ Plzeň dopadlo toto mistrovství na výbornou. Celkem plavci vylovili z podolského bazénu rekordních 58 medailí (20 v kategorii dospělých a 38 v kategorii dorostu)!!!
V kategorii dospělých medaile získali Jan Šefl (3+1+0), Jan Kutil (0+2+1), Roman Buschová (1+0+0), Nikol Žůrková (0+1+1), Dominik Polcar (0+1+0), Kristýna Štemberová (0+0+1), Tereza Polcarová (0+0+1) a Izabela Zekuciová (0+0+1) a ješte 6 medailí ze štafetových závodů.

Continue reading

07Čvc 2017

Parkour je velmi těžké definovat, někteří traceuři (traucer = člověk provozující parkour) se o definici parkouru však pokusili: „Parkour je přirozený trénink těla a mysli, zdokonalený moderními znalostmi a metodami, s cílem stát se všestranně silným člověkem schopným pohybovat se efektivně ve svém přirozeném prostředí (městě, lese, poušti, džungli, moři…) bez jakýchkoliv omezení, ať už vlastního těla či okolních překážek, či dokonce omezení času (rozuměj: věku, stáří).“

Continue reading

30Čvn 2017

Crossminton v sobě kombinuje to nejlepší ze squashe, tenisu a badmintonu a je přitažlivý jak pro rekreační, tak i závodní hráče. Ke hře jsou potřeba jen rakety, košíky (Speedery) a kurty – dva čtverce 5,5 x 5,5 metru vzdálené 12,8 metru od sebe.

Continue reading

26Čvn 2017
Litice opět nepřekročily semifinálovou past
Semifinále extraligy
Plzeň Litice – HC 1972 Rakovník 1:2 (1:1)
Rakovnický tým je v letošní sezóně černá můra litických mužů. Porazil je v semifinále v hale, stejné zopakoval ve venkovním olympijském pozemním hokeji. Marná byla snaha litického týmu zvrátit nepříznivý stav, Rakovník tyhle důležité utkání letos umí lépe. Přesto litický tým může slavit. Druhé místo po základní části a vítězství pražské Slavie v nedělním finále znamenalo, že příští rok opět hrají jeden z evropských pohárů. Což je opět velmi cenná motivace do sezóny.

Continue reading

20Čvn 2017

Po úspěšném víkendu v Chomutově, kde se Slavii podařilo  otočit zápas skvělou útočnou hrou a získat 13 doběhů, které stačili k zisku drahocenné výhry a odvést si tak ze severu skóre 1:1 na zápasy s týmem Beavers.

Tento víkend byl však pro Slávii prokletý. V Sobotu zavítal do Plzně tým Eagles Praha.  V prvním zápase nastoupil na nadhoz Ondřej Kába. Tým Eagles přijel skvěle připraven a s prvními doběhy dlouho nečekal.  Začátek lineupu pálí dlouhé nechytatelné balony do zadního pole  a záhy Eagles vede o 3 body. To dodalo zbytku týmu motivaci a první útok hostů se Slavii daří ukončit až za stavu  0:9.  V následujících směnách se na pálce nedaří ani jednomu týmu a  tak se zápas dostal až do 5 směny kde Eagles přidávají  další 2 body. Slávii se ani poslední pálka nedaří a utkání končí za stavu     0 : 11.

Continue reading

19Čvn 2017

Plzeň Litice – HC  Praga Praha 1946 6:0 (3:0)

Branky: Koryťák 4, Nocar a Bárta.

Jednoznačné utkání se odehrálo na domácím  hřišti plzeňských Litic. Domácí vědomi si důležitosti získání alespoň jednoho bodu pro celkově druhé místo v tabulce vyrukovali na soupeře s okamžitým pressinkem po celém hřišti. Což na soupeře platilo. Ten měl okamžitě problémy se zakládáním svých rozeher a hodně chyboval. Litice tuto skutečnost překvapivě nevyužily ke skórování ze hry prostřednictvím svých útočníků, kteří měli velké množství šancí k zakončení. Výsledek tlaku se přetavil do většího počtu trestných rohů na které je specialista Jakub Koryťák. Ten je využil celkem třikrát.

Continue reading

12Čvn 2017

Extraliga

Muži A jen remízovali s Presidentem

President Praha – Plzeň  Litice 1:1 (1:0). Branka:  Uhlíř

Po poháru na Ukrajině skočili litičtí pozemní hokejisté oběma nohama do domácí soutěže. A v naději, že vše půjde samo, dostali malou lekci od posledního týmu tabulky. Někdy to tak bývá. Napnutí z pohárových utkání opadne a pokud se potká v soutěži celek, který se krčí u dna tabulky, jako nyní tým Presidentu, může to svést k jeho podcenění. A to se litickému celku stalo osudné.

Continue reading

06Čvn 2017

Kopce, překážky ledová voda, bláto. To vše překonávali běžci při závodech Predator Race, který se po úspěšném loňském roce opět odehrál ve ski areálu na Monínci. Náš redaktor jeden ze závodů běžel a tak Vám přinášíme krátkou reportáž o tom, jak to na těchto závodech chodí.

Poslední květnový víkend patřil dalším závodům ze seriálu Predator Race. Ve Ski areálu Monínec se konal premiérový Master Weekend a pro ty, kteří úplně netuší oč jde, tak se jedná o všechny tři závody během jednoho víkendu. Jmenovitě to byly sobotní Dril a Brutal. Prosluněná neděle patřila královi těchto závodů, kterým je Masakr. Brutal a Dril v jednom dni  závodníci zvládali  ještě dobře, ale největším strašákem při nedělním Masakru byl checkpoint. Pokud závodník překonal checkpoint v podobě nošení pytle do sjezdovky v předem určeném čase, mohl se v cíli těšit jak na medaili za jednotlivý závod, tak dokonce na stylovou medaili Master Weekend, kterou nemá jen tak někdo. Závodníci se samozřejmě mohli přihlásit pouze do jednotlivých závodů, ve kterých měla zastoupení i naše redakce. Jeden z našich redaktorů si poprvé vyzkoušel úroveň Brutal a dle jeho slov, je pojmenování závodu oprávněné. Konkrétně při Brutalu čekala na závodníky minimálně 10 km dlouhá trasa a přes 25 překážek. Celkově však šlo o kilometrů 15 a překonat jsme museli 28 překážek. Člověk by si řekl, že to nemůže být tak hrozné, ale připočtěte k tomu sjezdovku, ledovou vodu, lepivé bláto a máte extrémní závod jak vyšitý. Závodníci se mohli těšit na nové překážky a novinku na trati, kterou byla matematika. Závodníci si museli několikrát poradit se sčítáním a odečítáním trojciferných až čtyřciferných číslic a to byl pro většinu z nich ten největší oříšek, protože hlava je jediná část těla, která si může dovolit při těchto závodech odpočívat. Na trase bylo možno vidět, jak závodníci dostávali křeče do nohou, které si nemohly odpočinou téměř na žádném traťovém úseku. Dlouhé stoupání střídalo extrémní klesání. Na  těchto závodech je krásné jak jsou všichni kamarádi a navzájem si pomáhají. My osobně jsme narazili na mladou dívku, která se v lese trápila v křečích. Nikdo neváhal a ihned jeden ze skupiny začal dívce protahovat nohy a další ji podal ze svých zásob magnesium, či rychlý cukr a běželo se dál. Nakonec jsme závod dokončili bez větších bolístek a pokořili cílovou vlnu s názvem Road to victory, kterou pro závody přichystala společnost Prom-in. Zvuk na který se každý závodník tak těší je pípnutí čipu v cílové bráně. Pak už jen skloníte hlavu a dostáváte na krk vytouženou medaili.

Teď zpět k ostře sledovanému Master Weekendu. V sobotu dopoledne se rozběhl Brutal a odpoledne se šlo na Dril. U těch závodníků, kteří pravidelně objíždějí závody tohoto typu nebyla znát žádná únava. Člověk si kolikrát říká, že musejí být z jiné planety, protože s jakou lehkostí a elegancí zdolávají některé překážky je až k nevíře. Už dokončení obou závodů během několika hodin si zaslouží velký respekt, ale ta největší výzva na závodníky čekala v neděli. Na tento závod se náš redaktor přihlásil jako dobrovolník a mohl tak z blízka vidět, jak si závodníci poradí s přetěžkým checkpointem, který byl pro závodníky připravený. Na chlapi čekal 50 kg a na ženy 25 kg pytel, který museli vynést 800 metrů do sjezdovky a 800 metrů zpět ke startu v čase 55 minut. Většina lidí čekala, že to zvládne jen hrstka přihlášených, ale na konci závodu by se neúspěšné pokusy daly spočítat na prstech jedné ruky. Všichni co úspěšně dokončili Master Weekend, nebo jen samotný Masakr patří velký palec nahoru, protože při tomto závodu museli závodníci bojovat jak se svalovou únavou, tak i se svou hlavou, která je nutila k rezignaci.

Celému Predator Race týmu patří velký respekt, ať už za připravenou trať, nebo perfektně zorganizované zázemí. Tratě tří závodů měřily celkově 40 kilometrů a na startu se ukázalo celkem 2400 běžců z různých koutů republiky a dokonce i ze zahraničí. Správný směr trati určovaly jak směrovky, tak i dobrovolníci, kteří bouřlivě povzbuzovali a hecovali běžce k lepším výkonům. Na trase se mohli závodníci několikrát občerstvit. NERO isodrinks, který je rovněž partnerem závodu přichystal pro závodníky celkem 5000 litrů tekutin. V cílové zóně si sportovci mohli dopřát 10 minutovou masáž zdarma, kterou zajišťovala Mobilní fyzioterapie. Nechyběly ani stánky partnerů, kterými jsou  Icebug, Predator Race Shop, nebo výrobky od Prom-inu. Prostě zázemí, jak se sluší a patří. V rámci bezpečnosti bylo na trase rozmístěno několik zdravotníků a v cílové zóně i několik sanitek. Občas bohužel dojde ke zranění, které nedovolí danému běžci pokračovat v závodě, ale to se stává jen zřídka kdy. Samozřejmě nechyběla úschovna osobních věcí, ve které jsme byli velice rychle odbaveni. Pokud přemýšlíte nad tím, že by jste si chtěli vyzkoušet následující Mastrer Weekend na Klínovci, nebo jen strávit aktivní víkend v přírodě, ale bojíte se, že nebudete mít kde přespat, tak i na to pro Vás máme odpověď. Na každé dvoudenní akci je přichystána plocha pro stanové městečko, kde si závodníci přes noc vyměňují zážitky a tvoří přátelskou atmosféru, kde jsou si všichni rovni. Takže nalož do auta stan se spacákem a můžeš vyrazit i ty!

Všem doporučujeme si některý ze závodů Predator Race vyzkoušet. Na trase budete možná velmi nadávat, ale proběhnout cílovou bránu a dostat na krk medaili je pocit k nezaplacení. Další Predator Race se běží 24.-25.6.2017 v Liberci, kde na vás čeká nejjednodušší závod s názvem RUN, ale pro zkušenější borce také úroveň Dril. Na své si přijdou také děti, pro které je připravený Junior. Predator JUNIOR je verze překážkového běhu pro děti od 4-13 let! Trasa je dlouhá minimálně 700m a je na ní více jak 7 překážek ! Pokud doma máte malého borce, tak ho do závodu určitě přihlaste a prožijte se svou rodinou krásný víkend na severu Čech.

Přihlášku na závody najedete pod tímto odkazem: www.predatorrace.cz/zavody

To je pro tentokrát vše, ale věřte, že se na našem webu bude o Predator Race povídat i nadále.

 

Zdroj: Predator Race Team
Foto: David Kschier
Plzeň pro sport / Daniel Forghieri

05Čvn 2017

Důležitý krok udělal litický tým pozemních hokejistů v evropském poháru Challenge I. hraném v ukrajinském městě Vinnitsa. S klidem zvládl poslední zápas ve skupině s welšským týmem Penarth HC. Tím obsadil v tabulce druhé místo a v pondělí 5.6. ve 14.15 našeho času hraje jeden z nejdůležitějších zápasů historie proti domácímu týmu SHVSM Vinnitsa. V případě vítězství zajistí pro Českou republiku místo v druhé nejvyšší pohárové soutěže tzv. Trophy. Tu hraje v současnosti pražská Slavia, která se v pondělí naopak bude snažit v Moskvě, kde se její turnaj hraje, soutěž udržet. Musí vyhrát zápas s italským týmem Paolo Bonomi. V momentě, kdy oba české týmy své zápasy vyhrají, bude mít poprvé v historii Česká republika dva zástupce v této soutěži.

Plzeň Litice – Penarth HC (Wales) 5:1 (3:0)
Góly:
Litice – Josef Kudlič, Lukáš Nocar, Michal Bárta, Ondřej Sochor, Jakub Kordík
Penarth – Tyrone Moore

Continue reading