02Kvě 2017

Slackline je mladý dynamický sport spočívající v balancování, chození, trikování a freestyle na nataženém popruhu mezi dvěma pevnými body. A to od pár centimetrů nad zemí až po extrémní výšky ve skalách nebo horách. Slackline, to je sport, zábava, životní styl nebo také zdravotní a rehabilitační pomůcka, rozvíjející koordinaci pohybů, rovnováhu a posilující takřka všechny svalové partie.

Continue reading

24Dub 2017
Litice vyhrály v Bratislavě!!!! 🙂
Rača Bratislava – Plzeň Litice 3:4 (1:1). Branky: Koryťák 2, Uhlíř a Bárta.
Hráli: Vokurka,  Benda,  Koryťák,  Straka,  Kozák,  Kasl, Uhlíř,  L.Nocar, Čvančara, Kudlič,  Gerlický, Bárta, O.Sochor, Kordík, Matoušek a Hes.

Continue reading

20Dub 2017

Žongléros Ansámbl z. s. působí v Plzni již od roku 2011. Samotná myšlenka vzniku novo cirkusové skupiny však sahá až do roku 2004. Za dobu její existence vznikla řada novocirkusových vystoupení a představení. V současné době Žongléros Ansámbl vystupuje po celé České republice i v zahraničí.

Continue reading

19Dub 2017

Yoyo je hračka tvořená dvěma stejně velkými a stejně těžkými disky vyrobenými ze dřevaplastu nebo kovu a spojenými osou, okolo níž je omotán provázek. Na volném konci provázku je smyčka, jež se obvykle navléká na prostředník.

Něco z historie

Historie joja sahá až do roku 2000 před našim letopočtem. Nejstarší dochované jojo bylo nalezeno na Indickém území a je pozůstatkem protoindickéharappské kultury. Vidět ho v muzeu Mohendžodaru. Další doložitelné zmínky o existenci joja pochází z Řecka, Egypta nebo Filipín. První velký boom však tato hračka zažila až v 18.století, kdy se dostala z Indie do Evropy. Rychle se stala velmi oblíbenou mezi aristokracií i francouzskými vojáky, kteří si jojováním krátili čas. Ve 20.století přišla z USA další vlna zájmu o tuto hračku a dostalo nový název yo-yo (ve filipínštině toto slovo znamená „pojd-pojd“).

Historie yoya v ČR

Historie yoya na našem území začíná před rokem 2000, kdy parta lidí utvořená kolem ústřední trojice – Jan „brt“ Bechyně, Ondřej „hippik“ Bechyně, David „prcik“ Kejř – objevila na internetu moderní yoyo, objednala si ho a začala pořádat první pravidelné srazy. Pro ně se ujalo jméno „seshny“, které se používá i v dnešní době. V roce 2001 se tato trojice zasloužila o založení prvního českého webu – yoyo.cz, kde se se postupem času nacházelo fórum a i první internetový obchod. Na několik následujících let bylo yoyo.cz středem všeho dění u nás. Svoji činnost skončilo v roce 2012 a tomuto webu a hlavně výše zmíněné trojici patří velké zásluhy za rozšíření yoyování v ČR. Kromě seshen se začaly pořádat i další akce. V létě to je Yoyocamp (první byl v roce 2002), slaví se i Mezinárodní den yoya (6. června) tradičním grilováním v parku Podvinný Mlýn.

Jojo vs. yoyo

Yoyo zdánlivě označuje stejnou hračku, až na pár menších odlišností. Provázek není jako u joja napevno připoután k ose spojující disky, ale je kolem ní obmotán (může být jednou nebo víckrát). Toto vylepšení umožnuje, že když yoyo vypustíte z ruky, tak zůstane rotovat na konci provázku a tím vám poskytne čas na provádění triků. Na toto vylepšení přišel v roce 1928 Američan Pedro Flores, který k výrobě svých yoyí používal dřevo. Později yoyo doznalo ještě mnoha vylepšení např. brzdný systém, ložisko, ale i tvar a hlavně materiál.

Jak na to?

Princip jojování je zdánlivě snadný. Jojer pustí jojo, které má přivázané k prostředníku a jakmile se začne odvíjet a při pádu začne rychle rotovat, lehkým švihem zápěstí si ho vrátí zpět do ruky. Takto pohyb opakuje do doby, než se jojo vychýlí ze své osy. Může regulovat rychlost navíjení i dovíjení nebo směr, kterým jojo vypustí např. přímo před sebe, do boku, kolem osy našeho těla.

V dnešní době už yoyoneslouží pouze jako hračka pro krácení dlouhé chvíle, ale stala se jakýmsi kultem moderní doby. V yoyování se pořádá po celém světě nepřeberné množství soutěží. Výrobci jako jsou YoyoFactoryYoyofficerDuncan si staví své profesionální týmy (crew), ve kterých sdružují ty nejlepší yoyery z celého světa.Ti se pak utkávají v jednom z pěti stylů. Existuje však řada soutěží i pro neprofesionály a úplné začátečníky. Většinu z nich pořádá česká yoyo asociace.

Soutěžní kategorie

1A: soutěžící používá yoyo k předvádění stringových triků

2A: soutěžící používá dvě yoya najednou k loopovacím trikům

3A: dvě yoya ke stringovým trikům

4A: yoyonení připevněno ke stringu (off-string, připomíná diabolo)

5A: na druhém konci stringu je závaží, tzn. string není připevněn k prstu (freehand)

 

Česká yoyo asociace

Česká Yoyo Asociace (CYA) vznikla v lednu 2005.Zastřešuje všechny yoyo akce a jako hlavní orgán se stará o všechny yoyo nadšence na území České republiky. (http://www.cya.cz/)

18Dub 2017
Muži Litic nezvládli zápas proti pražské Slavii
Litice A – Slavia Praha  3:9 (1:2) / Branky: Koryťák, Čvančara a Bárta / Diváci: 111
Kdo byl v hledišti litického stadionu nevěřil svým vlastním očím. Aby domácí celek dostal od pražské Slavie tolik gólů, musel by se vrátit v myšlenkách o zhruba patnáct let nazpátek. A to se ještě nehrálo na umělé trávě v Liticích, plzeňáci trénovali na přírodní trávě a o stupních vítězů v ligové soutěži si mohli  nechat jen zdát.
Jenže, výkon domácího týmu v prvním poločase nic takového ani nepřipouštěl. Slavia šla sice do vedení,ale domácí vzápětí kontrovali a hrál se zajímavý hokej od branky k brance. Slavia byla samozřejmě zkušenější, s týmem majícím ve svém středu několik třicátníků vede jasně tabulku soutěže, ale litické ultra mládí (na hřišti spolu se střídajícími hráči bylo 10 hráčů do 21 let!) se pořádně snažilo být favoritovi důstojným soupeřem. Slavia šla postupně ve druhé půli do vedení 4:2, ale zápas byl stále celkem otevřený pro obě strany. Pak přišel totální patnáctiminutový kolaps. Své si pověděl trenér domácích Michal Soukup.
„Do šaten se šlo za stavu 2:1, vše vypadalo celkem dobře. Dokonce na začátku druhé půle  vyrovnal šťastnou ranou Čvančara. Pořád se hrálo vyrovnané utkání, ale hosté  postupně, kousek po kousíčku stupňovali svůj tlak. Zásadní rozhodnutí zápasu přišlo  po polovině  poločasu. Nejprve jsme lacině ztratili míč na polovině hřiště  a Slávisté proměnili rychlý  protiútok do naší otevřené obrany. V tu chvíli jsme zcela zkolabovali a závěr  utkání vůbec nezvládli. Nikdo nebyl schopen chytit míč, dobře  přihrát, kluci se doslova schovávali. Někteří jakoby úplně rezignovali i na obranu. S chutí hrající soupeř toho využil a střílel jednu branku za druhou. Ani náš ojedinělý výpad zakončený šťastným gólem nic nepřinesl. Nejlépe náš výkon vystihují slova brankáře Petra Jurka, který  se po dlouhé pauze vrátil do naší  branky a po zápase podotkl, že tohle ještě nikdy nezažil“.
Hráli: Jurek, Benda, Koryťák, Kozák, Kasl, Hes, Uhlíř, L. Nocar , Čvančara,  Kudlič, Gerlický, Bárta,  O. Sochor, Matoušek,  Kordík a Karnold.
1.liga dorostenek
Plzeň Litice – HC 1972 Rakovník 2:3 (1:0)
Góly: Bendová, Duchková
Hrály: Klementová, Průchová, Keberdlová, Bendová, Bystřická, Vyletová, Duchková, Dolívková, Nocarová, Kudrnová, Kaslová
Vcelku ve vyrovnaném utkání, kdy jsme dobře začaly, pak si vybraly slabší chvilku a opět dobře končily, se projevila absence dorostenek na hřišti (jediná Vyletová byla věkem dorostenka po té, když odstoupila z utkání Keberdlová). Přesto jsme měly na vyrovnání utkání, což bylo vzhledem k průběhu zápasu asi naše maximum.
04Dub 2017

Softball je kolektivní pálkovací hra. Ve hře stojí proti sobě 2 týmy po devíti hráčích. Mužstva se střídají v útoku a v obraně.

Continue reading

28Bře 2017

Discgolf je velmi populární outdoorová hra,  která vznikla v 70. letech v USA a získává stále více příznivců na celém světě.Vychází z pravidel golfu, jen s tím rozdílem, že se používají létající talíře. Každý hráč se pak snaží na co nejmenší počet hodů umístit disk do discgolfového koše.

Continue reading

20Bře 2017

Kin-ball je sportovní hra, v níž mezi sebou soupeří tři týmy, z nichž každý má na hřišti současně čtyři hráče. Týmy jsou barevně odlišeny. Cílem hry je, aby tým, jehož barva je vyvolána, zpracoval míč jakoukoli části těla dříve než dopadne na zem a to způsobem, který je dán pravidly. Tým, který zpracuje míč ho musí následně odpálit na některé ze soupeřících družstev a hra pokračuje, dokud není odpískána chyba. Jestliže kterýkoliv z týmů udělá chybu ( napč. nechytí míč ), zbylé dva týmy získávají po jednom bodu.

Continue reading

15Bře 2017

Sjezd na bruslích v ledovém korytu patří mezi extrémní sporty. Jedná se o unikátní kombinaci bruslení a sjezdu. Dává dohromady prvky lyžování, snowboardingu, hokeje a fourcrossu. O napětí mezi závodníky je postaráno od startovního výstřelu až po protnutí cílové pásky. Milovníky adrenalinu čekají na trati klopené zatáčky, skoky i podjezdy. Jelikož není dráha nijak široká, dochází mezi závodníky k častým kontaktům. Neustálé předjíždění, společné skoky a následné karamboly třeba v poslední zatáčce dělají z tohoto závodu nesmírně lákavou podívanou.

Něco z historie

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a následně v americké Minnesotě. Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy. Pražský závod v roce 2005 výrazným způsobem ovlivnil budoucnost této série. Závody se definitivně přesunuly do center měst, mezi pravidelnými účastníky se začali objevovat i čeští zástupci.

Continue reading

10Bře 2017

Korfbal je míčová kolektivní hra, ve které spolu nastupují společně muži i ženy. Hraje se na hřišti o rozměrech 40 x 20 m, rozděleném na 2 poloviny. Účelem hry je prohodit míč košem, který stojí na tyčovém stojanu uvnitř každé z hracích polovin a je vysoký 3,5 m bez odrazové desky. Hrací doba je 2 x 30 minut.

Něco málo z historie

Zakladatel korfbalu Nico Broekhuijsen byl učitelem malých dětí v jedné z nejchudších částí Amsterodamu na počátku 20. století. Inspirován ranou verzí basketbalu, který viděl během letní školy tělesné výchovy ve Švédsku, vymyslel Broekhuijsen v roce 1903 korfbal. Na rozdíl od mnoha jiných týmových sportů, které byly vyvinuty pro školy s oddělenou výukou tělesné výchovy, Broekhuijsen nalezl geniálně jednoduchý způsob začlenění chlapců a dívek v rámci pravidel hry. Výzvou pro něj bylo zorganizování společné fyzické aktivity pro chlapce i dívky, která by byla založena na spolupráci, a přesto podporovala soutěživost. Korfbal byl řešením, které šlo zcela odlišnou cestou než mnohé ostatní, na první pohled podobné, nicméně ne smíšené týmové sporty, jež byly vytvořené pro školy ve stejném období a jsou dnes také hrané po celém světě.

Continue reading

08Bře 2017

Vážení registrovaní,

V současné době se v rámci našeho semináře udála jedna malá změna.

Bohužel Markéta Pechová má v termínu pracovní povinnosti (odjíždí se sportovním klubem na soustředění), tak jsme udělali změnu vystupujícího.

Téma zůstane stejné a to zejména z důvodu, aby celý seminář měl ucelený koncept.

Novou vystupující je Mgr. Gabriela Fantová, která je profesně fyzioterapeutkou a osobním trenérem. Mezi její svěřence patří např. cyklista Roman Kreuziger.

Seminář se blíží 9.6.2017 – Šeříkovka

06Bře 2017

Badminton je individuální olympijský raketový sport. Při hře dva protivníci (dvě dvojice) odpalují přes síť pomocí rakety opeřený míček a snaží se donutit protivníka k chybě. Chybou je zahrání míčku mimo vymezené území nebo neodehrání protivníkem správně zahraného míčku. Na rozdíl od tenisu se zde míček neodráží od země. Badminton je jeden z nejrychlejších raketových sportů. Hráč musí mít postřeh a výbornou kondici. Během jediného zápasu často naběhá až několik kilometrů. V Plzni 🙂

Continue reading

06Bře 2017

VIDEO 🎬 Americký fotbal v Plzni! 🏈 Podívejte se na video o týmu Pilsen Patriots a také jejich holkách Pilsen Angels. 🏈 Sdílejte, lajkujte… podporujte (y)

#plzenprosport #plzenskykraj #video #pilsenpatriots #pilsenangels

01Bře 2017

VIDEO | PLZEŇ ŽIJE ZDRAVĚ

Připravujeme pro Vás naši skvělý fanoušci další video o klubu v našem kraji! Tentokrát se vyrazilo za týmem, který hraje fotbal… 🏈 Americký fotbal Pilsen Patriots.👍 Podívejte se na naši pozvánku a video čekejte již ve čtvrtek 2. března 2017

#plzenprosport #plzenskykraj #video #sportovnikluby #pilsenpatriots