Yoyo je hračka tvořená dvěma stejně velkými a stejně těžkými disky vyrobenými ze dřevaplastu nebo kovu a spojenými osou, okolo níž je omotán provázek. Na volném konci provázku je smyčka, jež se obvykle navléká na prostředník.

Něco z historie

Historie joja sahá až do roku 2000 před našim letopočtem. Nejstarší dochované jojo bylo nalezeno na Indickém území a je pozůstatkem protoindickéharappské kultury. Vidět ho v muzeu Mohendžodaru. Další doložitelné zmínky o existenci joja pochází z Řecka, Egypta nebo Filipín. První velký boom však tato hračka zažila až v 18.století, kdy se dostala z Indie do Evropy. Rychle se stala velmi oblíbenou mezi aristokracií i francouzskými vojáky, kteří si jojováním krátili čas. Ve 20.století přišla z USA další vlna zájmu o tuto hračku a dostalo nový název yo-yo (ve filipínštině toto slovo znamená „pojd-pojd“).

Historie yoya v ČR

Historie yoya na našem území začíná před rokem 2000, kdy parta lidí utvořená kolem ústřední trojice – Jan „brt“ Bechyně, Ondřej „hippik“ Bechyně, David „prcik“ Kejř – objevila na internetu moderní yoyo, objednala si ho a začala pořádat první pravidelné srazy. Pro ně se ujalo jméno „seshny“, které se používá i v dnešní době. V roce 2001 se tato trojice zasloužila o založení prvního českého webu – yoyo.cz, kde se se postupem času nacházelo fórum a i první internetový obchod. Na několik následujících let bylo yoyo.cz středem všeho dění u nás. Svoji činnost skončilo v roce 2012 a tomuto webu a hlavně výše zmíněné trojici patří velké zásluhy za rozšíření yoyování v ČR. Kromě seshen se začaly pořádat i další akce. V létě to je Yoyocamp (první byl v roce 2002), slaví se i Mezinárodní den yoya (6. června) tradičním grilováním v parku Podvinný Mlýn.

Jojo vs. yoyo

Yoyo zdánlivě označuje stejnou hračku, až na pár menších odlišností. Provázek není jako u joja napevno připoután k ose spojující disky, ale je kolem ní obmotán (může být jednou nebo víckrát). Toto vylepšení umožnuje, že když yoyo vypustíte z ruky, tak zůstane rotovat na konci provázku a tím vám poskytne čas na provádění triků. Na toto vylepšení přišel v roce 1928 Američan Pedro Flores, který k výrobě svých yoyí používal dřevo. Později yoyo doznalo ještě mnoha vylepšení např. brzdný systém, ložisko, ale i tvar a hlavně materiál.

Jak na to?

Princip jojování je zdánlivě snadný. Jojer pustí jojo, které má přivázané k prostředníku a jakmile se začne odvíjet a při pádu začne rychle rotovat, lehkým švihem zápěstí si ho vrátí zpět do ruky. Takto pohyb opakuje do doby, než se jojo vychýlí ze své osy. Může regulovat rychlost navíjení i dovíjení nebo směr, kterým jojo vypustí např. přímo před sebe, do boku, kolem osy našeho těla.

V dnešní době už yoyoneslouží pouze jako hračka pro krácení dlouhé chvíle, ale stala se jakýmsi kultem moderní doby. V yoyování se pořádá po celém světě nepřeberné množství soutěží. Výrobci jako jsou YoyoFactoryYoyofficerDuncan si staví své profesionální týmy (crew), ve kterých sdružují ty nejlepší yoyery z celého světa.Ti se pak utkávají v jednom z pěti stylů. Existuje však řada soutěží i pro neprofesionály a úplné začátečníky. Většinu z nich pořádá česká yoyo asociace.

Soutěžní kategorie

1A: soutěžící používá yoyo k předvádění stringových triků

2A: soutěžící používá dvě yoya najednou k loopovacím trikům

3A: dvě yoya ke stringovým trikům

4A: yoyonení připevněno ke stringu (off-string, připomíná diabolo)

5A: na druhém konci stringu je závaží, tzn. string není připevněn k prstu (freehand)

 

Česká yoyo asociace

Česká Yoyo Asociace (CYA) vznikla v lednu 2005.Zastřešuje všechny yoyo akce a jako hlavní orgán se stará o všechny yoyo nadšence na území České republiky. (http://www.cya.cz/)