Faustball/Fistball - netradiční volejbal?

Něco z historie

První zmínka o faustballu pochází již z roku 240 n.l. od římského císaře Gordianuse. První pravidla byla sepsána v roce 1555 Antoniem Scaniem. Moderní pravidla byla stanovena koncem 19.století v Německu Georgem Heinrichem Weberem. Právě v Německu se v roce 1893 začaly hrát pravidelné soutěže, ty se hrají v obrovském měřítku dodnes. Systém německé faustballové soutěže v mnohém připomíná náš systém fotbalových soutěží. Faustballu se v Německu věnují tisíce hráčů v registrovaných soutěžích na úrovni 1. a 2.bundesligy, přes oberligy, zemské ligy až po regionální soutěže. Vrcholné soutěže jsou na profesionální úrovni. Podobný systém můžeme sledovat i v sousedním Rakousku a Švýcarsku. Němečtí emigranti rozšířili tento sport do jižní Afriky, severní a jižní Ameriky.

Nová etapa faustballu v Čechách je datována do počátku 9O-tých let po otevření hranic směrem na západ. V té době vznikaly první faustballové oddíly – Malostranská, Hasiči, ASC Praha, Policie Praha, Vyšehrad, ŠSK Zdechovice, Plzeň.

Princip hry

Nastupují proti sobě dvě družstva.Jakmile se dostane míč na polovinu daného týmu,jsou povoleny tři doteky,dvě nahrávky a jedno odbití přes pásku. Míč se mezi nahrávkami může dotknout jednou země.

Hráči odbíjejí míč na soupeřovu stranu kurtu pouze pěstí nebo předloktím.Dotkne-li se hráč nebo míč pásky,míč spadne dvakrát po sobě na zem nebo skončí v autu,je to chyba. Podává se zpoza čáry, která je ve vzdálenosti 3m od pásky. Zajímavostí faustballu je to,že podává tým,který udělal ve výměně chybu a hráč se může při jedné výměně dotknout míče pouze jednou.

Páska - speciální pro jednotlivé věkové kategorie zavěšená v různých výškách- muži 200 cm, ženy 190 cm, mladší žáci 160 cm a starší žáci 180 cm.

Míč - speciální a je vždy schvalován mezinárodní federací. V Čechách bohužel chybí výrobce.

Týmy - hrají proti sobě dvě pětičlenná družstva.

Sestava: 2 zadní, 1 nahravač mezi zadáky a 2 přední (smečaři)

Kurt - hrací plocha většinou travnatá o rozměrech 20 x 50 metrů, v polovině rozdělena páskou.

Zápas - hraje se dvěma základními způsoby: turnajový na čas – 2 x 10 minut, mistrovský na vítězné sety (do 11 bodů – na dva resp. na tři vítězné sety, v mezinárodních akcích i na čtyři sety).

Česká faustballová asociace

Česká faustballová asociace (CfA) je nástupcem Svazu faustballu v ČR. Je řádným členem mezinárodní faustballové federace. Tréninkové centrum reprezentačních výběrů ČR je nyní ve Zdechovicích.